Jak se motivovat – 20 super tipů (1. část)

Získat a udržet si motivaci je na cestě za úspěchem nebo splněním stanoveného cíle to nejdůležitější. Bez toho správného „hnacího motoru“ to zkrátka nepůjde. Následující tipy jak se motivovat vám ho pomohou nastartovat a udržet v chodu.


1. SLEDUJTE SVÉ POKROKY

Vytvořte si seznam svých cílů. Následně ke každému cíli uveďte úkoly nezbytné pro jeho dosažení. Postupně si odškrtávejte/označujte (třeba i nějakým kreativním způsobem), co jste již zvládli. Budete mít perfektní přehled o tom, jak se vám daří a jak postupujete. Můžete si i vytvářet grafy a statistiky, uvidíte, jak vás to bude motivovat!

2. NEPŘEPALTE ZAČÁTEK

Je to jednoduché. Představte si, že máte uběhnout X kilometrů bez přípravy či dobré kondice. Pokud budete udržovat stabilní tempo, máte mnohem větší šanci doběhnout v pohodě až do cíle. Pokud ale hned na startu zařadíte nejvyšší možnou rychlost, po pár metrech budete s jazykem na věstě sotva popadat dech. A cíl bude o to vzdálenější, protože velkou část energie vyplácáte hned na začátku. Ano, nový projekt je většinou spojen s euforií, ale s koncentrací a nadšením je potřeba zacházet s rozmyslem!

3. KOMUNIKUJTE SE STEJNĚ MOTIVOVANÝMI LIDMI

Je jedno, jestli chcete zhubnout, dokončit školu nebo zvládnout náročnou pracovní výzvu. Vždy vám pomůže vzájemná motivace s lidmi, kteří jsou na tom podobně jako vy. Využijte specializovaná diskuzní fóra, skupiny na facebooku apod. Úspěch a pokroky druhých vás bude motivovat, stejně jako vědomí, že i vy jste motivací pro někoho dalšího.

4. MĚJTE SVŮJ CÍL NA OČÍCH

Je-li to možné, dejte si na viditelné místo obrázek vašeho cíle nebo obrázek, který vám cíl připomíná. Může být konkrétní, zcela abstraktní, může to být i heslo. Umístěte ho tam, kam váš pohled několikrát za den zabloudí. Vizualizace vám pomůže udržet koncentraci a motivaci.

5. NAJDĚTE SI OSOBNÍHO MOTIVÁTORA

Ve dvou se to lépe táhne, to platí i pro udržení motivace. Najděte si kamaráda, se kterým budete mít společný nebo podobný cíl. Všechno vás bude bavit více, když to budete prožívat s někým stejně naladěným.


6. PROSTĚ ZAČNĚTE

Zcela jistě ve vaší cestě za úspěchem nastanou dny, kdy se vám nebude chtít. A začnete přemýšlet, proč to vlastně děláte, že to stojí čas a peníze, že to je těžké, trvá to dlouho… Ne, musíte tyto nežádoucí myšlenky zahnat, jakmile se objeví. A nejlépe je zaženete činností, ke které se vztahují. Nechce se vám jít běhat? Prostě se oblékněte a jděte. Jakmile za sebou zavřete dveře od bytu, pocítíte tu úlevu. Až se rozeběhnete, už to vůbec nebude tak těžké, jak se vám zdálo.

7. UDĚLEJTE Z TOHO RADOST

Do cíle vede často krkolomná a náročná cesta. Budete se muset věnovat činnostem, které vás nebudou bavit. Musíte však o nich uvažovat jako o prostředku, nástroji a pomocníkovi. Znamená hubnutí jistá omezení v jídelníčku? Nevadí. Považujte každý gram zeleniny za bojovníka, který bojuje ve vašich řadách proti nechtěným tukům. Uvědomte si benefity každého nutného postupu a udělejte z toho radost. Běhání může být náročné, ale není perfektní, jak si při něm vyčistíte hlavu?

8. BUĎTE TRPĚLIVÍ

Očekávat rychlé výsledky znamená jisté vyhoření. Nastartujte vůli a výdrž a uvědomte si, že ani Řím nebyl postaven za jediný den. Na maratón nenatrénujete za týden a ani ta nadváha 20 kg nezmizí po měsíci dodržování jídelníčku a cvičení. Nechtějte výsledky hned, hned zkrátka nepřijdou. Pokud s tímto vědomím začnete pracovat na nějakém cíli, vaše motivace bude o to pevnější.

9. STANOVTE SI NĚKOLIK MENŠÍCH CÍLŮ

Pokud si stanovíte cíl, který ze své podstaty vyžaduje více času na splnění, je lepší ho rozdělit na několik menších. Nedávejte si cíl zhubnout 20 kg, ale nadávkujte si to třeba po 5 kg za menší časové jednotky. Uvidíte progres a postupné zdolávání met vás na cestě za konečným úspěchem udrží motivované.

10. ODMĚŇUJTE SE

Naučte se odměňovat. Je jedno, jak malý nebo velký cíl to byl. Pokud jste ho splnili, odměnu si zasloužíte. Přispěje ke skvělému pocitu z dobře vykonané práce a namotivuje vás to dál.

>>> Dalších 10 tipů jak se motivovat najdete ZDEInspirováno článkem Top 20 motivation tips
Zdroj obrázku: http://www.freeimages.com/photo/success-succeed-business-money-sign-1237283

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.