Jak se motivovat – 20 super tipů (2. část)

Další várka skvělých rad a tipů pro lepší motivaci a úspěšné sebeřízení, které vám pomohou na cestě za splněním stanoveného cíle. I zdánlivě malé změny mohou přinést velké výsledky…

>>> Prvních 10 tipů jak se motivovat najdete ZDE

.


11. NAJDĚTE INSPIRACI KAŽDÝ DEN

Inspirace je jedním z pilířů stabilní motivace. A co je na ní nejlepší? Že je jí všude kolem vás dostatek. Inspirujte se čtením zajímavých knih, blogů, časopisů, článků. Inspirujte se svými blízkými a přáteli. Inspirací vás mohou naplnit i filmy, hudba či fotografie. Na vlně inspirace udržíte motivaci mnohem snadněji.

12. SEŽEŇTE SI TRENÉRA/KOUČE

Tento způsob vyžaduje investici – finanční a časovou. Počáteční vklad je však vyvážen vysokou účinností. Kvalifikovaný mentor/kouč/trenér/lektor/poradce vás povede a bude nad vámi držet pomyslný bič, abyste to nevzdali. Pokud víte, že máte slabou vůli, jste nerozhodní a počáteční nadšení z vás rychle vyprchává, práce s odborníkem vám, minimálně v počátku, velmi pomůže.

13. MĚJTE NEPRŮSTŘELNÉ DŮVODY

Napište si seznam důvodů, proč to všechno děláte. Pomůže vám to s motivací a zároveň si utříbíte priority, abyste se nezahlcovali zbytečnými nebo špatně nastavenými cíli. Můžete tak velmi jednoduše zjistit, že něco, pro co jste se rozhodli, je postaveno na příliš vetchých základech a nemusí to mít až takový význam, jaký tomu přikládáte.

14. KDYŽ S NĚČÍM CHCETE PŘESTAT, PLÁNUJTE

Kouření, alkohol, přejídání, závislost na televizi, počítači, návyk na lenost… je jedno, jakého negativa se chcete v životě zbavit, vždy si ale lépe udržíte motivaci, když budete dobře připraveni na slabé chvilky. Nutkání je váš velký nepřítel. Pokud např. přestanete kouřit, musíte počítat s tím, že v prvních dnech a týdnech budete bojovat s touhou „zase si dát“. A to i v případě, že jste dostatečně motivováni. Psychika a vůle je mocná čarodějka, která si ráda zahrává. Můžete ji ale jednoduše převézt. Vytvořte si plán protiútoku a dopředu si rozmyslete, jakou činností porazíte nutkavé myšlenky. Až vás opětovně zaskočí chuť, automaticky se jděte věnovat naplánovanému.

15. PŘI SELHÁNÍ NEUDĚLEJTE Z VÝJIMKY PRAVIDLO

Jakmile si stanovíte nějaký plán, nedovolte si ho porušit. A pokud už se tak stane, neudělejte z toho pravidlo. Řekněte si, že když vynecháte jednou, podruhé už nesmíte. V tomto vás může velmi omezovat lenost. Ale i na ní vyzrajete – návykem. A ten si vytvoříte právě dodržováním plánu.


16. PŘEDSTAVUJTE SI SVŮJ CÍL

Udělejte si každý den chvilku jen sami pro sebe a soustřeďte se 5–10 minut na svůj cíl. Zavřete oči a přemýšlejte nad tím, jaké to bude, až dosáhnete stanoveného cíle. Zaměřte se i na sebemenší detaily. Je vaším cílem zhubnout? Pak si představte sami sebe se štíhlou postavou, jak lehce vybíháte schody k bytu, oblečení vám skvěle padne, jak se cítíte příjemně a svěže… Zkrátka vizualizujte svůj cíl jak architekt plánovanou budovu. Funguje to a pomůže vám to motivovat se i v dlouhodobém horizontu.

17. VEĎTE SI DENÍK O VAŠICH CÍLECH

Zapisujte si, co jste v daný den udělali pro dosažení svého cíle. Zaznamenávejte nejen to, co jste konkrétně udělali, ale také to, jak jste se cítili, nad čím jste přemýšleli, zda jste udělali nějaké chyby… Můžete také přidávat tipy na zlepšení.

18. KONKURENCE = VAŠE VÝHODA

Konkurence je dobrou motivací, o tom by mohl vyprávět nejeden podnikatel. A i vy ji můžete využít ve svůj prospěch. Zdravé soutěžení vás perfektně nastartuje a udrží koncentrované. Vzájemné hecování je super způsob, jak to nevzdat.

19. SLIBTE TO VEŘEJNĚ

Svěřte se kamarádům, založte si blog, oznamte to na Facebooku… zkrátka zavažte se ke splnění svého cíle veřejně. Ideálně i s konkrétním datem. Aniž si to budete plně uvědomovat, budete se o to víc snažit.  Přirozeně se totiž budete chtít vyhnout tomu, že byste selhali. Nikdo totiž nechce odpovídat na urejpané dotazy typu: „Hele, neříkal/a jsi, že hubneš?“

20. MYSLETE POZITIVNĚ ZA VŠECH OKOLNOSTÍ

Poslední motivační tip se zdá být nejtěžší, ale je to s ním přesně naopak. Jste pánem svých myšlenek, tak proč se necháváte zotročovat negativismem a špatnou náladou? Je to jen na vás, ve vaší hlavě, tohle nikdo jiný neřídí a neovlivňuje.Inspirováno článkem Top 20 motivation tips
Zdroj obrázku: http://www.freeimages.com/photo/revenue-is-up-1238331

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.